REWOLUCJA !!!!!

Ogromne zmiany czekają kobiecą piłkę od przyszłego sezonu.

O reformie piłki młodzieżowej rozmawiano od jakiegoś czasu. Temat konsultowany z klubami . Różnie odbierany przez środowisko.

My jako klub od początku byliśmy przychylni tym zmianom, widząc w tym szansę dla rozwoju klubów, które stawiają na młodzież.

I tak od od września powstają nowe ligi :

U17 , jako liga centralna w której od września będą grały dziewczęta z roczników 2003/2004. Będzie to ogólnopolska liga, najprawdopodobniej 16 drużynowa. Na dziś nie ma klucza doboru drużyn. Mamy nadzieję, że będą to 4 najlepsze drużyny z każdego z makroregionów.

Powstaje liga makroregionalna U15. Wzorem dla niej ma być liga U16, która po 3 latach kończy żywot. Tutaj w jednej z 4 grup grać będą dziewczęta z roczników 2005/2006. Tutaj kluczem będą rozgrywki wojewódzkie, które wyłonią po 2 drużyny do rozgrywek makroregionalnych.

Szkoda tylko, że PZPN rezygnuje z mistrzostw Polski U19. To rozwiązanie „spycha” od razu 17- latkę wyłącznie do piłki seniorskiej. W naszej opinii to nie jest dobry kierunek, bo była to kolejna możliwość pokazania się klubom, które pracują z młodzieżą i mają całą ścieżkę szkolenia z juniorkami włącznie.

Ogromne zmiany czekają rozgrywki seniorek.

Od sezonu 2020/2021 wszystkie rozgrywki od II ligi włącznie będą rozgrywkami centralnymi, organizowanymi przez centralę PZPN.

Łączy to się jednak z „cieńciami” . Aktualnie od ekstraligi po II ligę gra  84 druzyn. Po reformie liczna ta zmniejszy się o połowę.

W Ekstralidze bez zmian, nadal 12 drużyn. Rewolucja nastąpi niżej. W I lidze grać będzie 12 drużyn w jednej lidze , nie 24 w 2 jak ma to miejsce teraz. W II lidze grać będą 24 drużyny, po 12 w lidze północnej i południowej, To również o połowę mniej w stosunku do 48 obecnie.

Oznacza to że na koniec 2011 roku z każdej grup 1 ligi awansuje po jednym zespole, 3 zespoły się utrzymają , a aż 8 spada do jednej z  2 drugich lig W ostatnim roku funkcjonowania 4 grup 2 ligi Ponieważ z 1 ligi spadnie aż 16 zespołów, dla drugoligowców pozostanie tylko 8 miejsc na 4 grupy.

Znaczy to , że tylko 3 miejsce w rozgrywkach da pewny byt w nowej II lidze, a to i tak przy założeniu, że nie będzie awansów z III w tym sezonie. Jesli tak, nawet brązowy medal w rozgrywkach II ligi może nie dać szans na utrzymanie i spadek do III ligi. Zatem z każdej z grup spadnie 9 zespołów, co w sumie daje liczbę 36 spadków na 48 startujących w lidze. Jak będzie wyglądało to na dole w związkach regionalnych ? trudno powiedzieć. Jeśli z II ligi spadnie np 5 zespołów ze Śląska, to łączyć będzie się to z przebudową III ligi na Śląsku. Czy kluby będą zainteresowane grą w IV lidze, czy znajdą na to sponsorów ? Czy nowe kluby będą chciały rozpoczynać funkcjonowanie od V lig ( czyli VI w realu ) ? .

Jedno jest pewne. Będzie miejsce w najwyższych ligach dla najlepszych. co roku kadra u19 wypuszcza ok 20 dziewcząt. Dla kilku z nich zajdzie się miejsce w Ekstra i 1 lidze. Czy będą chciały grać w „kobiecych okręgówkach” , czy powieszą buty na kołku. W naszym odczuciu to drugie.

Niesteśmy na etapie , gdzie w pierwszej kolejności powinniśmy nadal budować masowość tej dyscypliny, a nie profesjonalizację na siłę. … a t taki krok. Przez ograniczenie zespołów w wyższych ligach podniesiemy poziom, bez wątpienia. Tylko nie znajdziemy pieniędzy na finansowanie tego. Sponsorów ie przybędzie  . Dziś zespół X gra w 2 lidze, walczy o awans. Nie obniżając poziomu spada do III gdzie będzie bił się o utrzymanie.

To spowoduje, że znajdą się w gminie większe pieniądze dla nich ? przyjdą sponsorzy ? Raczej nie.

Trudno nazwać to rewolucją. To praktycznie „egzekucja”. Projekt nie był z nikim konsultowany. Zastanawia nas kto był pomysłodawcą tego „cieńcia” . Z czasem zapewne wyjdzie to na jaw. Zapewne nie jest to ani praktykujący w lidze trener ani żaden działacz… czyli najbardziej zainteresowani. Trochę szkoda, bo dziewcząt do piłki garnie się coraz więcej,